Anasayfam Yap Sřk Kullanřlanlara Ekle

 

Sitene Ekle KŘnye Ar■iv  Ţleti■im  rss  
ANASAYFA VŢDEO GALERŢ FOTO GALERŢ FŢRMA REHBERŢ ŢLANLAR ŢLETŢŮŢM  
 
D├╝zcan┬?dan bayram mesaj─▒
Hac─▒ adaylar─▒m─▒z─▒n sa─?l─▒kl─▒ bir ┼?ekilde ibadetlerini
Devletimizin ve Say─▒n Devlet Ba┼?kan─▒m─▒z─▒n sonuna
Ba┼?kan d├╝zcan┬?dan Okul M├╝d├╝r├╝ne Hasta Ziyareti
Kartal─▒n ba┼?ar─▒l─▒ Okul M├╝d├╝r├╝ Fikret kocaman


Adil Haber Yorum - Arakan┬?a D├╝nya K├Âr ve Sa─?─▒r!
Arakan┬?a D├╝nya K├Âr ve Sa─?─▒r! BU YAZININ EKLENME TARŢHŢ 05-12-2017 / 08:44 | BU YAZI TOPLAM 994 KEZ OKUNDU.
   
Do├ž.dr.Saim KAYAD─░B─░
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ARAKAN┬?A D├╝NYA K├ÂR VE SA─?─▒R!

Yine vah┼?et, yine katliam, yine zulüm. Dünya Müslümanlar─▒ korkunç bir çaresizli─?in içinde. Bunun en büyük sebebi birlik ve beraberlik içinde ol(a)may─▒┼?─▒m─▒zdan, birli─?e giden yolda önümüze sürekli engellerin ç─▒kar─▒lm─▒┼? olmas─▒ndand─▒r.

Arakanl─▒ Müslümanlar yine Myanmar┬?da (Burma) Budistlerin vah┼?eti ile kar┼?─▒ kar┼?─▒yalar. Son bir kaç gündür 3 binden fazla Arakanl─▒ Müslümanlar hem Ordu güçleri hem de Budist milislerce katledildiler. Köyleri bas─▒ld─▒, camileri, okullar─▒, evleri ate┼?e verildi. Katliamdan kaçabilenler farkl─▒ bölgelere da─?─▒ld─▒lar. Yüz binden fazla Müslüman yerlerinden, topraklar─▒ndan oldu. Neredeyse birbuçuk milyon Arakanl─▒ açl─▒k ve sefalet içinde yaln─▒zl─▒─?a itilmi┼? durumda.

Myanmar┬?─▒n bat─▒ denizine ince bir hat halinde konu┼?lanm─▒┼? Rakhine eyaletinde ya┼?ayan Arakanl─▒lar, bir ba┼?ka adla, Rohingyal─▒ Müslümanlar─▒n ac─▒s─▒ uzun bir süredir devam ediyor. Dünya┬?n─▒n gözü önünde devam eden katliamlara, Türkiye┬?nin d─▒┼?─▒nda sesini yükseltebilecek ba┼?ka ülke yok. Malezya ve Endonezya┬?n─▒n yard─▒mlar─▒ da olmasa sessizlik içinde yok olup gidecekler.

Myanmar┬?─▒n d─▒┼?─▒nda tek kara s─▒n─▒r kom┼?usu olan Banglade┼?┬?e s─▒─?─▒nmak isteyen Arakanl─▒lara ülkede çok say─▒da Arakanl─▒ bulundu─?u gerekçesiyle s─▒n─▒rdan geçmelerine müsaade edilmiyor. Buna ra─?men kaçak yollarla yirmibin civar─▒nda Arakanl─▒┬?n─▒n s─▒n─▒r─▒ geçerek canlar─▒n─▒ kurtard─▒klar─▒ söyleniyor.

Dünya, Filistin┬?de, Irak┬?ta, Suriye┬?de yap─▒lan vah┼?ete sessiz kald─▒─?─▒ gibi Arakanl─▒ Müslümanlar─▒n ya┼?ad─▒klar─▒ vah┼?ete de kör ve sa─?─▒r kesilmekte, kula─?─▒n─▒ t─▒kay─▒p zulme göz k─▒rpmakta âdeta.

Öyle ki bu durum bize Peygamber Efendimizin ┼?u hadisini hat─▒rlatmakta: “Yemek yiyenlerin sofralar─▒na birbirlerini ça─?─▒rd─▒klar─▒ gibi, çe┼?itli ümmetlerin sizin aleyhinize birle┼?meleri yakla┼?maktad─▒r. Sahabeden biri “Ey Allah┬?─▒n Resûlü! O gün (say─▒ca) az olaca─?─▒m─▒zdan m─▒ (aleyhimizde birle┼?ecekler)? diye sormas─▒ üzerine Peygamber Efendimiz (sav): “hay─▒r, bilakis o gün (say─▒ca) çok olacaks─▒n─▒z. Fakat selin üzerindeki köpük ve çerçöp gibi olacaks─▒n─▒z. Zira Allah heybetinizi (korkunuzu) dü┼?manlar─▒n─▒z─▒n kalbinden çekip alacak ve sizin kalbinize vehn yerle┼?tirecek, (bu sebeple dü┼?man─▒n─▒z sizden çekinmeyecek ve korkmayacak) t─▒r” buyurdu. Sahabeden biri “Ey Allah┬?─▒n Resûlü! “vehn” nedir?” diye sorunca Peygamber Efendimiz (sav) “dünya sevgisi ve ölüm korkusu” diye cevap verdi. (Ebû Dâvûd)

Ba┼?─▒m─▒za gelen belâlar─▒n yegâne sebebini Peygamber Efendimiz ondört as─▒r önceden haber vermi┼? ve bizi uyarm─▒┼?, dünya sevgisi ve ölüm korkusu oldu─?unu söylemi┼?. Akl─▒ ve kalbi dünyevile┼?en bir insan da kendinden ba┼?kas─▒n─▒ dü┼?ünmez hâle gelir.

I┼?te Myanmar┬?da katliam alt─▒nda olan Arakanl─▒ Müslüman karde┼?lerimize kar┼?─▒ kör ve sa─?─▒r kesilmekte olmam─▒z─▒n nedeni dünyevile┼?memiz, dünyal─▒k olmam─▒zdan kaynaklanmaktad─▒r.

Ölümden korkan, vatan─▒n─▒ savunmak için sava┼?maktan korkar, ölüm korkusu insana Allah┬?─▒n emretmi┼? oldu─?u cihat anlay─▒┼?─▒n─▒ unutturur. Cihat unutuldu mu dü┼?manlar bütün vah┼?etiyle üzerimize gelir. Bu yüzden dünya sevgisi insan─▒ fark─▒nda olmadan kölele┼?tirmekte, hürriyetini elinden almaktad─▒r. Hürriyeti elinden al─▒nan insan da kendi nefsinden ba┼?kas─▒n─▒ dü┼?ünemez, zulüm alt─▒nda ezilen karde┼?lerinin ç─▒─?l─▒klar─▒na kulak veremez hâle gelir.

Dünya gündeminde Arakanl─▒ Müslümanlar─▒n seslerinin duyurulmas─▒ için Tayyip Erdo─?an┬?─▒n inisiyatifleri ile bir nebze olsun fark─▒ndal─▒k uyand─▒. Birle┼?mi┼? Milletler (BM) te┼?kilat─▒n─▒n Güvenlik Konseyi ─░ngiltere┬?nin deste─?iyle harekete geçirildi. Buna ilaveten ─░slam ─░┼?birli─?i Te┼?kilat─▒┬?n─▒n (─░─░T) vah┼?eti k─▒namas─▒ sa─?land─▒.

Çözüm Kur┬?an┬?a ve sünnete dönmek, karde┼?lik ba─?lar─▒m─▒z─▒ güçlendirmek. Yeniden “ancak müminler karde┼?tir” düsturuna dönmek. Birlik olursak s─▒rtlanlar, akbabalar, en zay─▒f Müslümana bile sald─▒ramazlar. “Hep birlikte Allah┬?─▒n ipine (─░slam┬?a) s─▒ms─▒k─▒ yap─▒┼?─▒n, parçalanmay─▒n…” (Ali ─░mran 103), “Allah┬?a ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çeki┼?meyin, sonra korkuya kap─▒l─▒rs─▒n─▒z da kuvvetiniz gider” (Enfal 46) ayetlerini tam anlam─▒yla içselle┼?tirmek zorunday─▒z. Bunu yapabilirsek Arakanl─▒ karde┼?lerimize uygulanan vah┼?et de duracakt─▒r.

E─?er birlik ve beraberlik içinde olabilirsek, güçlü olaca─?─▒z, güçlü olursak da sadece BM┬?yi harekete geçirmekle, ─░─░T┬?yi k─▒nama yapt─▒rmakla kalmay─▒p bizzat meseleye müdâhil olabilir ve zulmü yerinde yok edebiliriz.

Dünyan─▒n 5┬?ten büyük oldu─?u gerçe─?ini fiiliyata geçirebilmemiz, zulme dur diyebilmemiz, 57 ─░slam ülkesinin yekvücut birlikte hareket etmesi ile ancak gerçekle┼?ebilir.

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAŢL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AŢT DŢđER YAZILAR
 
1 - ARAKAN┬?A D├╝NYA K├ÂR VE SA─?─▒R!

05-12-2017 - 08:44

 
2 - SUUD-KATAR, IRAK-KUVEYT BENZERLŢ─?Ţ.

09-06-2017 - 19:28

 
3 - AKPM NEYŢN NESŢ?

29-04-2017 - 00:20

 
4 - TURŢZM BA┼?KENTŢ VE DŢPLOMASŢ

22-03-2016 - 20:26

 
5 - YENŢDEN DO─?MAK Ţ├žŢN.

04-01-2016 - 08:34

 
 
DŢđER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]
 
YAZARIMIZA AŢT SŢSTEMŢMŢZDE KAYITLI TOPLAM 7 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
 
T▄M YAZARLAR           ANKET
24 haziran se├žimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 24 √ Toplam : 7 - CUHUR ─░TT─░FAK─░
% 44 √ Toplam : 13 - M─░LLET ─░TT─░FAKI
% 20 √ Toplam : 6 - HDP
% 14 √ Toplam : 4 - H─░├? B─░R─░
   

           EN SON EKLENEN V─░DEOLAR
  EN SON EKLENEN V─░DEOLAR
 
 
 RSS ę 2010 Adil Haber Yorum TŘrkiye'nin Haber Sitesi
Site iceri­inin telif hakkř bildirilmeksizin kullanřlmasř yasaktřr
Gizlilik Ţlkeleri | Kullanřm Ko■ullarř | KŘnye | Reklam | Ţleti■im  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr